BADANIA AGROCHEMICZNE W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM W LATACH 2011-2018
Szanowni Państwo
Dynamicznie zmieniająca się wiedza producentów żywności oraz konsumentów w połączeniu z fenomenem globalizacji powodują, iż światowe rynki zbytu stają się wysoce konkurencyjne. W związku z tym gospodarstwa rolne, od wielkotowarowych przedsiębiorstw po najmniejsze gospodarstwa rodzinne chcąc przetrwać i kompleksowo się rozwijać muszą bezwzględnie koncentrować się na ciągłym podnoszeniu efektywności produkcji i jej jakości. Dotyczy to m.in. gleby, plonów, wyrobów a także usług, procesów technologicznych i etc.
Gleba stanowi podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo w łańcuchu żywnościowym. Tworzy ona niejako uniwersalną platformę do budowy ekosystemów i krajobrazu oraz różnych form działalności człowieka. Kluczową rolę w produktywności gleby odgrywa jej zasobność oraz możliwość biodynamicznego gromadzenia zasobów składników pokarmowych. Gleba m.in. magazynuje, filtruje i przekształca wiele składników organicznych i mineralnych. Stanowi ona w rzeczywistości największy magazyn zasobów węgla na ziemi.
Więcej...
ZDROWE NOGI BIEG PO SUKCES
Schorzenia kończyn zaraz po chorobach wymienia i zaburzeniach w rozrodzie stwarzają najwięcej problemów w hodowli bydła. Korekcja racic ma podstawowy wpływ na ogólny stan zdrowia krowy, który bezpośrednio wpływa na produkcję mleka. Połączenie stosowanych metod żywienia, produkcji mleka i profilaktyki racic powoduje umieszczenie korekcji racic na liście podstawowych zajęć wykonywanych w gospodarstwie. Normalne środki zapobiegawcze tzn. higieniczne warunki bytowe, kąpiele racic i właściwe żywienie pomagają uniknąć kłopotów z racicami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzebne jest zastosowanie środków leczniczych, odpowiednio dostosowanych i umiejętnie przeprowadzonych przez specjalistę w korekcji racic.
Książka ta ma ułatwić profilaktykę i korekcję racic krów w gospodarstwie każdego hodowcy bydła i rolnika. Zatem sprawdza się chińskie przysłowie: „uncja zapobiegania warta jest funta leczenia”...
Więcej...
UŻYTKOWANIE KRÓW HOLSZTYŃSKO-FRYZYJSKICH W WARUNKACH POLSKICH
Wstęp
"Zachodzące w ostatnich latach w Polsce zjawiska transformacji ekonomicznej państwa stworzyły bardzo trudną sytuację dla sektora produkcji mlecznej. Cofnięcie dotacji do tej produkcji przyczyniło się do wzrostu cen detalicznych wyrobów mleczarskich, a w konsekwencji do spadku popytu na nie. Równocześnie szeroka obecność subsydiowanego importu postawiła przed rodzimym producentem mleka niełatwe zadanie sprostania tej konkurencji. Doskonalenie krajowego pogłowia bydła w kierunku zwiększenia produkcji i poprawy jakości mleka napotyka w praktyce na szereg problemów natury agrarnej i ekonomicznej. Natomiast warunki do chowu i hodowli bydła nie były z wielu względów i nadal nie są sprzyjające. Przyczyną tych uwarunkowań w ostatnich latach jest duży spadek pogłowia bydła, w tym także krów mlecznych. Modyfikacja użytkowania krów mlecznych na potrzeby współczesnego rolnictwa była inspiracją do napisania tej książki. Niech myśl naukowa zawarta w tej książce przyczyni się do tego, że produkt żywnościowy, jakim jest mleko pochodzące z Polski, będzie uznawany w Europie za najlepszy. Żywię nadzieję, że książka ta będzie dobrze służyła studentom, hodowcom bydła mlecznego i rolnikom".
Rasa holsztyńsko-fryzyjska
Znaczący wpływ na aktualny stan hodowli bydła czarno-białego na świecie wywarła odmiana holsztyńsko-fryzyjska (hf). Odmianę tę wyhodowano w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, wywodzi się ona jednak z importowanego do Ameryki Północnej niemieckiego i holenderskiego bydła czarno-białego. Gdy w 1905 r. wybuchła w Europie epidemia pryszczycy, import bydła wstrzymano, a zakupione dotychczas pogłowie selekcjonowano przez kilkadziesiąt lat w kierunku mlecznym (Puchajda i in. 1995).
Do Polski pierwsze jałówki holsztyńsko-fryzyjskie sprowadzono z Ameryki Północnej w 1973 r. W następnych latach rozpoczęto import nasienia buhajów hf. Zapoczątkowało to prace hodowlane nad doskonaleniem krajowej populacji bydła czarno-białego (Jasiorski, 1991).
Holsztyno-fryzy są bydłem wcześnie dojrzewającym. Pierwsze wycielenia następują w 24. miesiącu życia. Buhajki przy urodzeniu osiągają wagę 38-45 kg, a cielaczki 35-40 kg...
Więcej...